Rynek i Ratusz Miejski

Głównym budynkiem Skierniewic oblanym niezwykłą historią, a jednocześnie stanowiącym siedzibę Urzędu Miasta, jest ratusz miejski.

 Przyległy rynek im. abp. Jana Odrowąża ze Sprowy, założyciela miasta, ukształtował się po 1457 roku i prawie przez 500 lat stanowił plac targowy. Obecnie plac przed ratuszem został wyremontowany, zastępując poprzednią formę zieleni czteroramienną fontanną oraz skromnym zagospodarowaniem terenu wokół niej. 

Przy rynku znajdował się drewniany budynek pełniący funkcję ratusza i wybudowano go w 1465 roku, który został spalony podczas wielkiego pożaru miasta. Na jego miejsce wybudowano drugi drewniany ratusz, po czym w 1781 roku został rozebrany. Tworząc nową wizję miasta architekt Efraim Schroeger opracował projekt nowego ratusza. Miał on stanąć w miejscu rozebranego w 1781 roku drewnianego ratusza (w połowie XIX wieku został rozebrany). Nowy murowany ratusz wzniesiono w 1847 roku - obecny obiekt siedziby władz miejskich. Bryła ratusza, według projektu wybitnego włoskiego architekta Henryka Marconiego, została wzniesiona w stylu neorenesansowym o skromnej ale eleganckiej fasadzie na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu i połączony jest (od strony północno – zachodniej). Od powstania do 1915 roku ratusz używany był przez administrację carską, a następnie, po częściowej przebudowie w 1918 roku, aż do jesieni tegoż roku przez niemiecką.

Ponadto 11 listopada 1918 roku grupa patriotów dowodzona przez Władysława Strakacza po rozbrojeniu żołnierzy niemieckich opanowała siedzibę ratusza. W okresie II wojny światowej ratusz pełnił funkcje więzienia.

Budowla ta powstała w zwartym ciągu kamienic. Składa się z trzech kondygnacji, pokrytych dwuspadowym dachem z prostopadłościennym belwederkiem. Nad centralną częścią obiektu wznosi się mała czworoboczna wieża zegarowa, z której rozlega się dziś hejnał skierniewicki (skomponowany przez kapelmistrza 18 PP - kapitana Wojska Polskiego Kazimierza Wójcika). Nad wejściem głównym umieszczony jest herb miasta. Ponadto ściany obiektu pokryte są boniowaniami, a okna zwieńczone zostały łukami pełnymi. Obecnie ratusz wpisany jest do wojewódzkiego rejestru zabytków. W bocznych osiach budynku ratusza zlokalizowane są tablice pamiątkowe: jedna z nich ku uczczeniu pamięci Jana Kilińskiego ufundowana w 1928 roku i druga dla z nazwiskami dziesięciu skierniewiczan powieszonych w 1942 roku na rynku przez Niemców.

Kształtowanie rynku w Skierniewicach rozpoczęło się w 1465 roku, kiedy to zezwolono na budowę ratusza i sześciu domów. Zabudowę rozpoczęto od wytyczenia prostokątnego rynku, od którego odchodziły promieniście ulice. Było to miejsce zgromadzeń mieszkańców, centrum handlowe i usługowe oraz tym samym największe skupisko domów w mieście. Wpływ na zasiedlenie domów miały organizacje cechowe (szewcy, piekarze, rzeźnicy, kowale). Rok 1570 można uznać jako początek oznaczania miasta w kartografii.  

Agnieszka Sitek