W kadrze Bogdana Celichowskiego

W kadrze Bogdana Celichowskiego

Fotografujący amatorsko architekt Bogdan Celichowski, wykonał w Skierniewicach jaki w Polsce ponad tysiąc zdjęć, głównie przed drugą wojną światową, w jej trakcie i zaraz po. Za sprawą syna Jerzego trafiły na węgierski portal Fortepan

Celichowscy zmuszeni do opuszczenia swojego mieszkania w Poznaniu, przyjechali w 1939 roku do podskierniewickiego majątku Podębie (obecnie Balcerów), szukając schronienia u swojego wuja, znanego pomologa.
I tak zaczęła się fotograficzna przygoda Bogdana z naszym prowincjonalnym, cichym miasteczkiem. Zaowocowała serią blisko ośmiuset fotografii, na których przewijają się postaci najbliższych przyjaciół, urzędników, właścicieli ziemskich, prostych robotników i zwykłych mieszkańców miasta. A wszystko to na tle okupacyjnych Skierniewic, które od tamtego czasu zmieniły się nie do poznania.

Akademia Twórczości zorganizowała w Skierniewicach wystawę zdjęć Bogdana Celichowskiego, której wernisaż odbył się 10 maja 2018 r.

Zaprezentowane zostały najciekawsze zdjęcia związane z samym miastem, jak i cykle zdjęciowe dotyczące wydarzeń obyczajowych uwiecznionych przez Celichowskiego. (tekst Bronek Antos)