Monidła z domów naszego regionu

Monidła z domów naszego regionu

Tego typu portrety zajmowały w domach ważne miejsce,

w obecnych czasach są w zasadzie zdjęte ze ścian i znikają w czeluściach strychów i zakamarkach szop, albo co gorsza są niszczone. Miejscem gdzie można je teraz spotkać, to najczęściej muzea, skanseny czy na wystawy, takie jak ta.

 

 „Monidła i nie tylko…”

 

 

Monidła są to portrety łączące dwie techniki: fotografię i malarstwo, przedstawiające wizerunki osób często znacznie odbiegające od rzeczywistych. Monidła tworzono na podstawie zdjęcia ślubnego czy zdjęć legitymacyjnych. Charakterystyczną cechą tych obrazów były podkolorowane czerwone usta, policzki, nienaturalnie niebieskie oczy, a także retusz. Podretuszowanym postaciom często domalowywano okazalsze stroje, biżuterię, kwiaty czy fryzury. Nazwa „monidło" pochodzi od zniekształconego starego słowa „mamidło”, tak jak czasownik „mamić” - kogoś otumanić, oszukać, zbajerować.

W Polsce monidła pojawiły się w XIX wieku jako tańsza alternatywa tradycyjnych portretów, które ze względu na wyższą cenę zyskały popularność jedynie w zamożniejszych warstwach społeczeństwa. Monidła największą popularnością cieszyły się w I połowie XX wieku, kiedy masowo były zamawiane u akwizytorów krążących po wsiach czy miasteczkach i osiedlach robotniczych, ale również za czasów PRL. Domokrążcy brali od zleceniodawców zdjęcia i zaliczkę na poczet namalowania obrazu i po jakimś czasie przynosili gotowe obrazy. Obecnie technika i forma wykonania monidła należy do zamierzchłej przeszłości, a jednak zainteresowanie nimi rośnie, tak jak przedmiotami z okresu PRL czy polskim fajansem i ceramiką z II połowy XX wieku.

 Na wystawie prezentujemy monidła ze Skierniewic i okolic udostępnione przez mieszkańców, a także wypożyczone z Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych Zbigniewa Stania w Lipcach Reymontowskich, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Regionalnego im. W. S. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. (żródło - Akademia Twórczości w Skierniewicach)

Wernisaż wystawy odbył się 9 marca 2023 r., godz. 18.00 (czwartek) w Akademi Twórczości, ul. Piłsudskiego 2, Skierniewice,

Galeria na I piętrze